trarenru

Sleeve Gastrektomi

Obezite tedavisi için uygulanan bir mide küçültme ameliyatıdır. Operasyon süreci konforlu, komplikasyon oranı nispeten düşüktür. Tatminkar düzeyde kilo kaybı sağlar. Halen dünyada en yaygın olarak yapılan zayıflama ameliyatıdır.

Tıbbi literatürdeki orjinal adı "Laparoscopic Sleeve Gastrectomy"dir.
Bu ameliyatla normalde balon biçiminde olan midenin bombe kısmı çıkartılır. Ameliyat hasta tamamen uyutularak (genel anestezi altında) ve kapalı (laparoskopik) cerrahi teknikle yapılır. Karın duvarı açılmaz.

Operasyon çubuk şeklindeki kamera ve küçük deliklerden karna sokulan çubuk biçimindeki aletlerle gerçekleştirilir. Otomatik zımbalama-kesme cihazları (stapler) kullanılır. Midenin bombe kısmı (yaklaşık %70-80'i) ayrılır ve çıkartılır. Mide kapasitesi her seferinde ancak bir çay bardağı kadar gıda alabilecek ölçüde küçültülmüş olur.

Mide dikine ince uzun bir tüp haline dönüştürülür.
Ameliyatın meydana getirdiği yapısal ve işlevsel değişiklikler iştahın azalmasına ve yeme-içmenin kısıtlanmasına yol açar.

Midede açlık hissini doğuran faktörlerin başında ghrelin hormonu gelir. Bu hormonun çoğu midenin bombe kısmından salgılanır. Tüp mide ameliyatında bu kısım çıkartılır. Kanda ghrelin hormonu seviyesi önemli ölçüde düşer. Açlık hissi zayıflar ve iştah azalır. Ayrıca ameliyattan sonra sindirim akış yolu nisbeten daralmış olduğundan yeme hızı oldukça yavaşlar ve doygunluk hissetmek kolaylaşır.

Ameliyattan sonra diyetisyen rehberliğinde bir ay süren bir beslenme uyum dönemi yaşanır. İlk iki hafta sıvı, daha sonraki iki hafta yumuşak gıdalarla beslenmek gerekir. Bir ayın sonunda katı gıdalarla beslenmeye geçilebilir.

İştah şaşırtıcı derecede azalmıştır. Alışık olunandan çok daha küçük porsiyonlarla doymak mümkündür. Sağlıklı sofra alışkanlıkları kendiliğinden kolayca oluşur.

İletişim Bilgileri

Adres
Güzeltepe Mah. Zübeyde Hanım Cad. No:15 Çengelköy 34680 İstanbul

Telefon
+90 530 312 27 22

Eposta
info@drbulentkaya.com

Ameliyatlar

Tüm hakları saklıdır. Sitedeki bilgi, belge, resim ve videolar kaynak göstermek kaydıyla kullanılabilir...

Search